Marimetsa raba matkarada on pärast aastatepikkust pausi taas avatud


Artikkel on kopeeritud ajalehest laanlane.ee, (Fotod: Sirje Sinitskaja, Kristel Maasikmets)

Riigimetsa majandamise keskus taastas Läänemaa kunagise uhkeima loodusraja Marimetsa rabaraja, mis aastaid oli õige peremeheta ja viimasel ajal oli suletud.

Raja raba kohal kulgev osa jäi samaks, kuid raja algusosa, mis viib rabani, on varasemast lühem.

Loodusraja uuendamine sai ERF “Looduse mitmekesisuse säilitamine” meetmest 82 564 eurot. Selle eest tuli uuendada laudrada, rajada pinkidega puhkekohad, uuendada stendid ja viidad.

Tööde tähtaeg oli 31. detsember ja 1. jaanuaril said matkajad tõepoolest rada kasutada. 1. jaanuaril päeval oli raja korraga 30-40 inimest.

Marimetsa rabaraja ehitamine algas 2000. aastal Keskkonnainvesteeringute Keskusele projekti kirjutamisega. Kokku käis ehitustöö nelja aasta jooksul ja neljas etapis. Laudtee avati 2003. aastal, avamas käis seda keskkonnaminister Villu Reiljan.

Rada ehitati omavalitsuse, riigi ja eraettevõtja koostöös. “Risti vald, keskkonnaamet ja erasektorist Margus Tänav olid põhipartnerid. Kõige viimasena tegi Marimetsa Sõprade Selts veel vaatetorni projekti,” rääkis toona Risti vallavanemana töötanud Neeme Suur Läänlasele suvel.

“Kui vana rada oli täismahus kasutatav, oli rajal 5 km laudteed ja kolm vaatetorni. Raja külastatavus oli suur. Aga ülalpidamiseks ja hoolduseks ei olnud vallal vahendeid piisavalt ja ka keskkonnaametist eraldatud raha oli napp,” sõnas ta.

“Tol ajal kasutati ehituseks ka immutamata puitu ja hooldusvajadus oli päris suur. Esialgse idee kohaselt oli kavas raja juurde teha külastajate teenindus, mida veaks eraettevõtja, kes hakkaks sellelt tulu teenima. Aga ettevõtjast mitteolenevatel põhjustel ei saanud ta sellele pühenduda,” ütles Neeme Suur. “Kuna hooldus jäi nõrgaks, hakkas ühest otsast lagunemine pihta.”